Sindrom slomljenog srca

Sindrom slomljenog srca

Emocionalni šokovi poput smrti partnera okidači su za Tako-Tsubo kardiomiopatiju odnosno tzv. sindrom slomljenog srca. Uslijed velikog stresa slabi srčana funkcija, a ožalošćeni osjećaju bol u prsima, nepravilan rad srca i imaju problema s dahom što su sve znakovi srčanog udara. Uzrokuje ga navala hormona stresa kortizola.
Sindrom slomljenog srca sedam puta češće pogađa pripadnice nježnijeg spola. Razlog za to je što muškarci imaju više adrenalinskih receptora u tijelu, pa bolje reagiraju na iznenadne događaje. Najčešće žrtve su udovice starije od 50 godina koje se u prosjeku oporave dva tjedna nakon nemilog događaja. Međutim, jedan posto pogođenih zbog prevelike tuge za umrlim partnerom umire jer ne mogu nastaviti život bez njega. Najčešće je to u prvih nekoliko tjedana nakon gubitka.
Sindrom slomljenog srca je prirodna zaštita od infarkta
Velik broj ljudi nakon smrti bračnog partnera osjeti fizičku bol i osjećaj gušenja zbog čega im se čini kao da će im se srce doslovno raspuknuti. Upravo ta intenzivna bol sprječava nadbubrežnu žlijezdu da izlučuje previše adrenalina i prouzroči zastoj srca.
Zbog sindroma slomljenog srca organizam mijenja ulogu adrenalina koji umjesto da ubrzava kolanje krvi, on ga usporava i na taj način sprečava srčani udar. Znanstvenici vjeruju kako je to zapravo prirodan način zaštite od prevelikih doza adrenalina koje nadbubrežna žlijezda ispušta uslijed velikog stresa.

         
Ocjena: 4.5 / 5 (411 ocjena)