Moć pozitivnog razmišljanja

Moć pozitivnog razmišljanja

Je li čaša na pola puna ili prazna? – pitanje je koje razlikuje optimiste od pesimista. Misli su toliko snažne da imaju fizički utjecaj na naše tijelo. Promjenom razmišljanja možemo promijeniti svoj život. No to nije uvijek tako lako kako zvuči, osobito u kriznim vremenima kada ljudi ne vide izlaz iz pesimizma.
Osvijestite negativne misli
Prvi korak u rješavanju crnih misli jest da ih postanete svjesni. Najlakše ćete ih prepoznati zlovoljom, stalnom ljutnjom, negativnošću koje širite gdje god se pojavite i ne mogućnošću da u bilo čemu vidite nešto pozitivno. Jednom kad priznate da vas more negativne misli, nemojte se boriti protiv njih već ih zamijenite pozitivnim afirmacijama. Napišite svaki dan pet stvari na kojima ste zahvalni pa ponavljajte istu vježbu. S vremenom ćete moći nabrojati i desetak stvari.
Sagledajte stvari iz različitih kutova
Optimistični pogled na svijet možete postići i tako da promijenite kut gledanja na problem. Umjesto da sami sebi govorite da ste glupi zato što je nešto pošlo po zlu, recite „osjećala sam se glupo“. Na taj način ćete se distancirati od situacije i lakše vidjeti da je to bila samo trenutna pogreška, a ne nešto što vas definira kao osobu.
Zamijenite uloge
Ako nikako ne možete pronaći pozitivnu stranu u situaciji u kojoj ste se našli, sjetite se kako biste vi utješili nekoga da se on našao na vašem mjestu. Zamislite što bi vam tada rekao prijatelj, sigurno će vam biti bolje.
Pet dobrobiti pozitivnog razmišljanja
Pozitivne misli smanjuju osjećaj boli za skoro 60 posto.
Optimisti imaju dulji očekivani životni vijek od pesimista jer lakše podnose stres.
Optimisti imaju niži rizik od povišenog kolesterola i bolesti srca.
Optimisti imaju jači imunitet i manji rizik od moždanog udara nego pesimisti.
Optimisti se lakše oporavljaju od traumatičnih iskustava i rjeđe obolijevaju od posttraumatskog stresnog poremećaja.

 
 
         
Ocjena: 4.6 / 5 (278 ocjena)