Numerologija – od grane matematike do okultnog

Numerologija - od grane matematike do okultnog

Pojam numerologija danas se odnosi na svaki od pregršt sustava tradicija i vjerovanja u mističku ili ezoteričku vezu između brojeva i živih bića ili materijalnih stvari. Pojam numerologija bismo mogli definirati kao znanost o brojevima. Ipak, njena točna definicija bi glasila : Numerologija je nauk koji se bavi proučavanjem ezoteričnog i sudbinskog značenja brojeva, kao i svega onoga što se može pretvoriti u brojeve, a posebice čovjekova datuma rođenja i njegova imena.

Baš kao početke mnogo toga okultnog ali i znanstvenog, i početke numerologije možemo pronaći u antičkoj Grčkoj. Nezaobilazno je zato spomenuti slavnog grčkog filozofa i matematičara Pitagoru (580-500. pr. Kr.), , koji je bio očaran zvijezdama i odnosima među brojevima. I, premda je i on na svojim putovanjima sakupljao znanja od drugih drevnih naroda, mnogi ga na Zapadu i danas smatraju utemeljiteljem numerologije. Pitagora je putovao Bliskim i Dalekim Istokom gdje je proučavao simboliku i značenje brojeva od egipćana, kaldejaca, židova, feničana, perzijanaca, indijaca i arapa. U dobi od 56. godina se skrasio se u gradu Crotoni gdje je i osnovao svoje tajno društvo i Pitagorejsku školu koja je imala golemi utjecaj na cijeli zapad.

Pravila Pitagorine škole bila su vrlo stroga i oštra, a njegovi su učenici bili dužni prvih pet godina školovanja provesti u potpunoj šutnji te se zakuniti na potpunu tajnost. Ostala nam je poznata slavna izreka Pitagore: Brojevi vladaju svemirom kojom se mnogi numerolozi vode i danas. Iako sve popularnija, numerologija je doživjela sličnu sudbinu kao i astrologija pa je relativno brzo od znanstvene grane (odnosno grane matematike) postala pseudomatematikom; baš kako se astrologija razdvojila od astronomije ili alkemija od kemije, numerologija više nije pripadala matematici. Danas je zato najčešće vezana uz okultne znanost, a oni koji se njome bave su postali osobe koje pridaju preveliku važnost brojčanim matricama. Podsjetimo; riječ numerologija potječe iz dvije riječi; lat. numerus – broj, brojka i grč. logos – govor, riječ, pojam.

 

Da su brojevi oduvijek imali snažno uporište u religiji (ali i gradnji) pokazuje i Stari zavjet koji daje precizne mjere Noine arke i različitih dijelova Salomonova hrama. Kasnije svjedočimo i koliku je ulogu numerologija imala u arhitetkturi po tome što su mnoge katedrale konstruirane i građene prema geometrijskim obrascima snažnog ezoteričnog značenja. Smatra se tako da Slobodni zidari (Masoni) i Rosenkreuzeri još uvijek čuvaju tajne arhitektonske magije.

Iako je opstala do danas i vremenom se, baš kao i astrologija sve više populizirala bez obzira na ne znanstveni pristup, razni numerolozi još uvijek različito tumače razne brojeve. Dobar primjer kolika opstupanja u tumačenju mogu biti možda najbolje prikazuje nula koja može biti sve ali i ništa:

Primjeri uključuju:

0. Sve i ništa.

1. Individua. Agresor. Yang.

2. Ravnoteža. Zajednica. Primanje. Yin.

3. Komunikacija/Interakcija. Neutralnost.

4. Stvaranje.

5. Djelovanje.

6. Reakcija/flux. Odgovornost.

7. Misao/Svijest.

8. Moć/Žrtvovanje.

9. Ostvarenje/Završetak.

10. Ponovno rođenje.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
         
Ocjena: 4.8 / 5 (542 ocjena)